utorok 2. januára 2018

Ódinovo dítě

Ahojte :D :D
Milí čitatelia, vítam vás pri prvej recenzii v tomto roku. Dnešná recenzia je na knihu Ódinovo dítě od nórskej spisovateľky Siri Pettersen. Túto knihu som zaradila aj ako 3. najlepšiu knihu ,ktorú som minulý rok čítala. Ódinovo dítě je aj predposledná kniha ,ktorú som minulý rok čítala. Knihe som sa zo začiatku vyhýbala a to hlavne kvôli obálke. No predsa som to len zvážila ,keď som na ňu počula veľa chvály. Knihu som si kúpila a prečítala. Ako sa mi kniha páčila a o čom vlastne pojednáva ? To vám prezradím v dnešnom článku. 
◆◆◆
Názov knihy : Ódinovo dítě
Originálny názov : Odinsbarn
Autor : Siri Pettersen
Jazyk : český
Séria : Havraní kruhy
Diel v poradí : prvý
Nasledujúci diel : Plíseň
Vydavateľstvo : Host
Počet strán : 568
Rozmer : 145×210 mm
Väzba : pevná s prebalom
Vekové odporúčanie : vek som nenašla ale povedalo by som ,že 15+
                                                                           ◆◆◆
Představ si, že ti chybí něco, co všichni ostatní mají. Něco, co dokazuje, že patříš do jejich světa. Něco tak důležitého, že bez toho jsi nikdo. Nákaza. Pouhý mýtus.
Hirka se v den svých patnáctých narozenin dozvídá, že je Ódinovo dítě – bezocasá zrůda z jiného světa. Opovrhovaná, obávaná a pronásledovaná. Člověk.
Někdo si však nepřeje, aby její tajemství vyplulo na povrch, a hodlá to zajistit všemi prostředky. Zmatená Hirka musí uprchnout, protože jí jde o život. Existují však nebezpečnější stvoření než Ódinovy děti a Hirka není jediná, kdo prošel bránou mezi světy.

Úspěšná norská trilogie Havraní kruhy se inspiruje severskou mytologií, ale přitom vytváří vlastní svébytný svět, kde být člověkem znamená ocitnout se ve zcela nezvyklé roli vyvržence. Hlavní hrdinka není „vyvolená“, dokonce nemá žádné zvláštní schopnosti. To, co ji odlišuje od ostatních, je děsivý fakt, že postrádá něco, co všichni ostatní mají.
◆◆◆
Hirka, hl. hrdinka príbehu je odvážna a temperamentná dievčina ,ktorá sa už od narodenia od všetkých líši. Má ryšavé vlasy ,také nemá ani jeden Ymslanďan. Ale to nie je jediná vec ,ktorou sa od všetkých odlišuje. Všetci okolo nej majú chvost. No Hirka je jediná ,ktorá ho nemá. Podľa jej otca oň prišla ako malé dieťa ,keď ju oň pripravil vlk. Neskôr však zisťuje ,že ho nikdy nemala. Patrí totižto medzi Ódinové deti ,mýtické bytosti ,ktorých sa všetci Ymslanďania boja. Myslia si ,že prenášajú Pleseň ,ktorá Ymslanďanov môže zabiť. Ak by niekto zistil ,že Hirka patrí  medzi Ódinové deti ,tak by jej hrozilo smrteľné nebezpečenstvo. 
Blíži sa Obrad, udalosť ,ktorej by sa mali zúčastniť všetci Ymslanďania. Pred Radou (spoločenstvo 12 najmocnejších šľachticov ,ktorí konajú rozhodnutia pod dozorom Vidiaceho (boha Ymslanďanov)) musia primknúť ,čím teda preukazujú moc Sily ,ktorá v nich prebýva (moc ,ktorou disponujú všetci Ymslanďania už od narodenia ,u niekoho sa prejaví silnejšie ,u niekho slabšie). Hirka ako Ódinove dieťa nedokáže primknúť. Je zemeslepá. Otec s ňou chce utiecť aby nikto neodhalil Hirkinu totožnosť. No Hirka chce bojovať. Útek by mohol spôsobiť ešte väčší rozruch ako keby zostali. Jej kamarát z detstva, Rime sa jej pokúša pomôcť primknúť. No nastanú udalosti ,ktoré Hirku prinútia utiecť. No pravda ju ale aj tak doženie. 
◆◆◆
Začiatok knihy mi hneď napovedal ,že tento príbeh si ma získa ,aj keď sa zo začiatku trochu tiahol. Netrvalo dlho a ja som sa začítala. Čím viac som čítala ,tým viac ma príbeh zaujímal a ja som sa chcela dozvedieť viac o svete , v ktorom žije Hirka ,ktorú som si hneď od začiatku obľúbila. Veľmi som si obľúbila aj Rimeho. Ten si ma úplne získal. Rime An-Elderin je odvážny bojovník. Jeho rodičia zomreli ,keď bol malý. Potom sa oňho začala starať jeho stará matka ,ktorá je jedným z členov vyššie spomínanej Rady. Jej miesto mal zaujať Rime ,no ten odmietol. Chcel byť bojovníkom. Jeho urodzený pôvod ho moc neteší. Vždy si chcel pripadať aspoň trochu normálne. Vďake Hirke mohol byť. No .keď dospel ,tak sa niektoré veci zmenili ale na Hirke mu stále záleží. A Hirke taktiež nie je ľahostajný. Rime si ma získal hneď ako sa prvýkrát objavil v knihe. Stal sa mojou najobľúbenejšou mužskou postavou. 
Aj táto kniha si ma získala. Prostredie, postavy a štýl písania autorky som si zamilovala. Toto je jeden z najlepších fantasy príbehov aké som kedy čítala. Knihu som prečítala za 2 dni. Už sa teším na ďalšie diely ,ktoré som si objednala hneď potom ako som dočítala tento prvý. Dej je napínavý, pútavý, tajomný a romantika taktiež nechýbala. Odporúčam každému milovníkovi fantasy. Nenechajte sa odradiť obálkou.
                                                                   ◆◆◆
                                                               Hodnotenie : 

Odporúčam ? : ÁNO (všetkými palcami na rukách aj na nohách)
Cena : 10,99€ (v Gorile)
Objednať môžete tu.
◆◆◆
Čítal už niekto z vás túto knihu ? Ak áno ,tak ako sa vám páčila ? Môžete mi napísať váš názor dolu do komentárov. Toto je už z dnešnej recenzie všetko. Dúfam ,že sa vám páčila. Ja sa na vás teším opäť nabudúce. Zatiaľ sa majte pekne. Ahojte :D :D 

Martina Karasová, Milujeme knihy
Žiadne komentáre: