streda 14. marca 2018

Led nebo oheň (Sara Raasch)


Ahojte,
milí knihomoli, vítam vás pri novom článku. Možno ,že ste už niektorí počuli o odvážnej bojovníčke Meire ,ktorú sme mohli spoznať v knihe Sníh nebo popel. Prečo vám to hovorím? Pretože Meira je späť v novom dieli s názvom Led nebo oheň ,ktorý vydavateľstvo CooBoo vydalo 6. marca 2018. Bol tento diel lepší ako ten predošlý ,alebo naopak horší? To vám prezradím v dnešnom článku.
❄❄❄
Názov knihy: Led nebo oheň
Originálny názov: Ice Like Fire
Autor: Sara Raasch
Jazyk: český
Séria: Sníh nebo popel
Diel v poradí: druhý
Nasledujúci diel: Frost Like Night
Vydavateľstvo: CooBoo
Počet strán: 320
Rozmer: 145×205 mm
Väzba: pevná s prebalom
Vekové odporúčanie: 12+

❄❄❄
❠Nevrátim se, dokud nebudu vědět, jak zajistím bezpečnost svého království.❞
❠Nikdo by neměl prosit výše postavené, aby mohl byt tím, kým je, jen proto, aby jeho prosby nebyly vyslyšeny. Nikdo by neměl být nucen být tím, kým není.❞
❄❄❄
Zimní království bylo osvobozeno, ale krušné chvilky ještě nekončí. Aby Meira ochránila svůj lid, dovolí Cordellu kopat v zimních dolech. Tam ale najdou něco mocného a nebezpečného – magickou propast. Theron chce využít tento nález k poražení zla, ale Meira se bojí, co s sebou taková síla může přinést. Když se na zemi posledně objevilo tolik magie, povstal velký Rozklad. Proto nechce nechat nic náhodě a klidně se postaví i Theronovi. Ale nevystaví i tak své lidi nebezpečí? Boje o moc sílí. Theron touží po magii, Mather bojuje za svobodu a Meira se začíná ptát sama sebe, jestli bojuje jen za Zimu, nebo za celý svět.
❄❄❄
Meiru, hlavnú hrdinku príbehu sme poznali ako bojovníčku, ktorá by urobila všetko pre svoju krajinu. V tomto dieli je Meira  kráľovnou Zimy. Jej krajina je opäť slobodná, no nie úplne, pretože je tu Cordell, voči ktorému má Zima dlh. Meira dovolí Cordellu kopať v zimných doloch, aj keď sa jej to nepáči. Nechce nejako ešte ohroziť svoj ľud, zvlášť keď si jej krajina už toľko vytrpela. V doloch sa nájde magická priepasť, ktorá je tajomná a nebezpečná. Meira má strach, bojí sa, že by objavenie tejto priepasti mohlo v Primorii vyvolať nové zlo. Theron chce využiť objavenie tejto priepasti vo svojich víziách, kde zlo je porazené a všetci ľudia sú si rovnocenní. Meire sa to nezdá, pretože s každým dobrom môže prísť aj veľké zlo, obvzlášť ,keď sa to týka mágie, preto sa snaží Therona presvedčiť aby od tohto odstúpil, no on je neoblomne presvedčený, že oslobodenie mágie z tej priepasti všetkým pomôže. Preto sa Meira snaží nájsť iný spôsob ako prekaziť Theronove plány. Ich vzťah sa rúca. Meira v istých chvíľach ani nevie komu má veriť. Všetky intrigy, ktoré spoznáva vo svete vladárov jej dávajú poriadne zabrať. V srdci je stále bojovníčkou, preto sa nedokáže vyrovnať s tým ,že sa stala kráľovnou, je pre ňu ťažké zvyknúť si. Nič nie je také ako bývalo. Mather sa vyrovnal so stratou kráľovského titulu. Je bojovníkom, ktorý verne bojuje za svoju zem. Jeho srdce patrí Zime a Meire. Meira sa snaží nezaťažovať láskou, jediné čo je pre ňu dôležité je jej zem. City idú bokom. Nebezpečenstvo, ktoré sa blíži je veľké a Meira potrebuje spojencov, ktorým by mohla veriť, inak je Zima nahraná. 
❄❄❄
Kniha ma opantala krásnou obálkou a skvelou anotáciou. Sníh nebo popel sa mi veľmi páčil, hodnotila som ho 5 hviezdičkami, preto som sa na tento diel veľmi tešila. Led nebo oheň je zaujímavá a pútavá kniha. Čítala sa mi príjemne, no oproti predošlému dielu bola slabšia. Bolo tu veľa politiky, nedostatok akcie a Meira ma občas svojou nerozhodnosťou privádzala do šialenstva. Aj napriek týmto veciam sa mi kniha páčila, no pri hodnotení to trochu závaží. Čo sa mi ale páčilo? Napätie, zvraty, mágia, zaujímavé odhalenia a nebezpečenstvá ,ktoré tu číhali, aj keď ich nebolo mnoho. Mather si ma v tomto dieli úplne získal a v mojom srdci sa výrazne vyšvihol, naopak Theron tu u mňa klesol. Meira si nevedela s mnohými vecami rady, dosť tu strečkovala a nad niektorými jej rozhodnutiami sa mi zastavoval rozum. No pribudla tu nová postava Ceridwen, ktorá u mňa zabodovala. Tá totižto prekypovala odvahou, rozhodnosťou a prinášala do príbehu aj humorné hlášky. Som zvedavá ,čo sa s ňou udeje v ďalšom dieli, na ktorý sa mimochodom veľmi teším. Cez to ,že bol tento diel slabší, tak si myslím, že autorka pripravila celkom sľubnú pôdu pre finálny diel. U niektorých sérii sa stáva, že druhý diel je najslabší, pretože je po väčšine prípravou na finále a Led nebo oheň je presne tento prípad. Za mňa kniha bola super, ale oproti predošlému dielu trošku sklamaním. Takže čo sa týka tochto dielu, tak si nerobte príliš veľké očakávania, mohlo by vás to omrzieť. 
❄❄❄
Hodnotenie: 4⭐/5⭐
Odporúčam?: ÁNO Komu?: milovníkom fantasy a tým ,ktorým sa predošlý diel páčil
Cena: 11,39€ (v Martinuse)
Objednať môže TU.
❄❄❄
Recenzia na predošlý diel TU.
❄❄❄
Toto je už z dnešného článku všetko milí knihomoli. Dúfam, že sa vám páčil. Chystá sa niekto z vás na túto knihu? Aký máte názor na sériu Sníh nebo popel? Čítali ste, chystáte sa? Môžete napísať dolu do komentárov váš názor. Ja sa s vami už lúčim. Ahojte. :D

Martina Karasová, Milujeme knihy


Žiadne komentáre: