pondelok 16. júla 2018

RECENZIA: Veža na úsvite (Sarah J. Maas)


Milí knihomoli, 
vítam vás pri novom článku. Myslím si, že väčšina z vás už počula o skvelej spisovateľke Sarah J. Maas, ktorá je autorkou fantasy sérií Trón zo skla a Na dvore z tŕňov a ruží. Obe série milujem a Sarah J. Maas je vždy prvé meno, ktoré spomeniem, keď sa ma niekto spýta na obľúbeného autora kníh. Minulý mesiac vydavateľstvo Slovart vydalo už šiesty diel zo série Trón zo skla. Nikoho asi neprekvapí, že som si knihu, čo najskôr zaobstarala, aby som si ju mohla čím skôr prečítať. Do tohto dielu som šla ale s obavami, nižšie vysvetlím prečo. Knihu som už dávnejšie prečítala, takže sa konečne môžem s vami  podeliť o svoj názor. Čo myslíte sklamala ma táto kniha alebo naopak nadchla? Čítajte ďalej a dozviete sa. 

♔♔♔
Názov knihy: Veža na úsvite
Originálny názov: Tower of Dawn
Autor: Sarah J. Maas
Jazyk: slovenský
Séria: Trón zo skla
Diel v poradí: šiesty
Nasledujú diel: Kingdom of Ash (v angličtine by mal titul vyjsť 23. októbra 2018)
Vydavateľstvo: Slovart
Počet strán: 656
Väzba: brožovaná
Rok vydania: 2018
Vekové odporúčanie: 15+
♔♔♔
Anotácia: Začítajte sa do šiesteho pokračovania najúspešnejšej fantasy ságy súčasnosti Trón zo skla, ktorého dej sa odohráva zároveň s piatym dielom Búrka v impériu. Znovu objavte čaro príbehov Sarah J. Maas, tak ako si ho pamätáte zo začiatku série.Kapitán kráľovskej gardy Chaol Westfall bol známy svojou chrabrosťou, silou a bezpodmienečnou oddanosťou korune. No všetko sa zmenilo po zničení skleneného zámku a vyvraždení jeho mužov, hoci adarlanský kráľ ušetril jeho život. Duša sa síce časom zahojí, no jeho telo je nenapraviteľne poškodené. Uzdravenie mu ponúkajú len legendy o tajomstvami opradených liečiteľoch v ďalekej krajine na Južnom kontinente. Nad Erileou sa však znášajú búrkové mraky, Aelin a Dorian sa nedokážu vyhnúť ničivej vojne a ich jedinú šancu na víťazstvo držia v rukách Chaol a Nesryn a ich schopnosť presvedčiť mocných pánov juhu, aby sa pridali k vojne na severe. Južný kontinent však skrýva mnohé tajomstvá, ktoré môžu mať nečakané následky pre celý svet.
♔♔♔
,,Temnota patrí tebe. Môžeš ju vytvarovať, ako budeš chcieť. Môžeš jej dať moc alebo ju úplne zneškodniť."

,,Navždy si to uchovám."; ,,Nech sa s týmto svetom stane čokoľvek." ; ,,Bez ohľadu na oceány, hory a lesy, ktoré mi budú stáť v ceste."
♔♔♔
Nová nádherná mapa
Dej sa odohráva po skončení štvrtého dielu spolu s piatym dielom. V piatom dieli sa schyľuje vojna na Severnom kontinente, no v šiestom sa príbeh odohráva na Južnom, kde sa Chaol s Nesryn snažia uzavrieť spojenectvo s kaganom (pánom juhu) a jeho deťmi. Nie je to ľahké, ale robia všetko, čo je v ich silách. Spojenectvo nie je ale jediným dôvodom prečo Chaol a Nesryn prišli na Južný kontinent. Adarlanský kráľ ušetril Chaolov život, no uštedril mu ranu, ktorá mu poškodela chrbticu a vinou toho ochrnul, no šrámy ostali aj na jeho duši. Yrene Towers, liečiteľka z Torre, ktorú si môžme pamätať z poviedky Vrahyňa a liečiteľka má za úlohu uzdraviť Chaola. Nie je to pre ňu ľahké, a to nielen kvôli Chaolovmu vážnemu zraneniu, ale aj kvôli tomu, že voči ľuďom, ktorí slúžili kráľovi Adarlanu má isté výhrady. Podarí sa Yrene uzdraviť Chaola? Získajú Chaol a Nesryn spojenectvo, ktoré by im mohlo pomôcť vyhrať vojnu? 

Najprv som sa bála pustiť do tohto dielu a to hlavne preto, lebo Chaol nepatril zrovna medzi moje najobľúbenejšie postavy. Teda zo začiatku som ho mala rada, no potom nastali udalosti, vďaka ktorým sa mi zhnusil. Vo štvrtom dieli ho podľa mňa autorka totálne pochovala, a to nie len v mojich očiach. V tomto dieli mu ale výrazne napravila reputáciu. Vyzdvihla to kým Chaol bol a kým je. Ukázala nám jeho chrabrosť, čestnosť a starostlivosť. Páčilo sa mi ako autorka aj napriek tomu, že kniha je napísaná v tretej osobe dokázala skvelo opísať Chaolove emócie. To ako posledné udalosti v jeho živote doľahli na jeho dušu. Môžem povedať, že po tejto knihe je Chaol hneď po Rowanovi mojou najobľúbenejšou mužskou postavou z celej série. K srdcu mi veľmi prirástla aj Yrene. Jej a Chaolovi som už od začiatku držala palce. Náramne sa k sebe hodili. Sarah veľmi pekne vykreslila ich vzťah, ktorý sa vyvíjal pomaličky, pekným a prirodzeným spôsobom. Písanie romantiky Sarah ide fakt skvele. Nesryn je pre mňa taká nevýraznejšia postava. Jej kapitoly ma až tak nebavili. Zo začiatku ma brzdili v čítaní, no neskôr mi prišli zaujímavé, lebo si v nich autorka dávkovala najviac akcie. V tomto dieli nebolo až tak veľa akcie ako oproti ostatným dielom, no Nesrynine kapitoly vždy nejakú zaujímavú priniesli. Nápad s rhukinmi (bojovníkmi, ktorí žijú v horách a jazdia na rukoch, čo sú krásne okrídlené tvory) ma totálne nadchol. Tradície rhukinov a to všetko okolo nich som si zamilovala a rovnako aj celý Južný kontinent, Sarah to nádherne opisovala. Niektorým ľuďom prídu opisy Sarah J. Maas pritiahnuté za vlasy, no ja ich fakt zbožňujem. Podľa mňa všetko opisuje živo a do detailov. Vytvára postavy so zaujímavými charaktermi. Záporáci sú fakt záporáci a tí dobrí sú niektorí tak perfektne vymyslení, že by ste ich chceli spoznať aj v skutočnosti. Mne sa to potvrdilo aj v tomto dieli, kde mi pribudli asi 4 nové postavy do kolónky najobľúbenejšie.  Túto knihu som hltala slovo za slovom, stranu za stranou, až som prišla na to, že som ju dočítala. Trvalo mi to dva dni a neľutujem čas, ktorý som pri nej strávila lebo fakt stál za to. V knihe nechýbajú skvelé postavy, dráma, intrigy, akcie (aj keď je jej pomenej) a romantika. Neviem ako vydržím do prekladu siedmeho dielu. Na ten som fakt zvedavá, keďže to bude už finálny diel a navyše bude mať skoro 1000 strán. Za mňa bol tento diel fakt super. Ak sa tu nájde niekto, kto sa bál pustiť do tohto dielu tak ako ja, tak nech neváha a nech to riskne. Podľa mňa to stojí za to. Ja s každým dielom milujem túto sériu viac a viac. Za mňa je Sarah J. Maas autorka, ktorá vie fakt písať a jej knihy budú mať vždy pre mňa veľkú hodnotu. Odporúčam.
♔♔♔
Hodnotenie: 5⭐/5⭐
Odporúčam?: URČITE ÁNO  Komu: fanúšikom série Trónu zo skla a celú sériu odporúčam všetkým milovníkom fantasy kníh
Cena: 11,95€
Úryvok z knihy si môžete prečítať TU.
♔♔♔
Všetkým, čo to dočítali až sem zo srdca ďakujem. Fúha som sa ale rozpísala. Je tu ešte niekto, kto nepozná Sarah J. Maas a jej tvorbu? Ako som už spomínala vyššie, milujem obe série (ACOTAR aj Trón zo skla), no po tejto knihe som na sto pro presvedčená, že viac milujem Trón zo skla. U ACOTARu môžem povedať, že mám najradšej druhý diel, no u Trónu zo skla si neviem vybrať, ktorý je lepší. Podľa mňa sú všetky skvelé. Máte nejakého obľúbeného autora, na ktorého nedáte dopustiť? Ak áno, tak ktorý to je? Za mňa rozhodne Sarah J. Maas. Ja sa s vami lúčim. Prajem vám pekný deň.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Slovart.

Martina Karasová, Milujeme knihy

2 komentáre:

Tess povedal(a)...

Úplne sa stotožňujem s tvojim názorom, tento diel aj celá séria je jednoducho dokonalosť 😍
Ja to mám podobne s Rickom Riordanom, páči sa mi každá jedna kniha ktorú napísal a to ich je naozaj veľa 😅

Martina Karasová povedal(a)...

To ma teší❤ Od tohto autota som zatiaľ nič nečítala, no snáď sa mi to v budúcnosti podarí. Jeho knihy vypadajú zaujímavo.