piatok 15. júna 2018

RECENZIA: Spútaní časom (Martin Repa)


Milí knihomoli, 
vítam vás pri novom článku. Dnes mám pre vás recenziu na Spútaní časom od slovenského autora Martina Repu. Autor ma oslovil s prosbou, či by som si jeho knihu neprečítala a nenapísala na ňu recenziu. Knihu som už pred nejakou dobou  prečítala. A ako sa mi páčila? Čítajte ďalej a dozviete sa.
.....
Názov knihy: Spútaní časom
Autor: Martin Repa
Jazyk: slovenský
Vydavateľstvo: Forza Music
Počet strán: 184
Väzba: pevná s prebalom
Rok vydania: 2018
.....
Anotácia: Mysteriózny príbeh, kde hlavnú úlohu zohráva láska ako hnací motor na prekonanie všetkých prekážok, je zároveň odvážnou sondou do neznámych hlbín nášho podvedomia. Autor ponúka jednu z odpovedí na večné otázky ľudstva, či existuje aj iný život ako ten, čo poznáme.


Emotívne silný a precízne vystavaný príbeh zaujme čitateľa od samotného desivého úvodu, až po veľkolepé vyvrcholenie. Spolu s autorom sa vyberieme za hranice reálneho sveta. Kniha Spútaní časom pozýva čitateľa na cestu, o ktorej bude ešte dlho premýšľať.
.....
Príbeh je napísaný v on-forme. Hlavnou postavou knihy je vedec Matt Van Der Bryll, ktorý stratil ženu a dieťa. Stalo sa to počas vedeckého experimentu. Nevie sa vyrovnať s ich stratou. Stále dúfa, že bude s nimi. Snaží sa prísť na to ako by ich mohol získať späť. Nie je to jednoduché. Väčšina ľudí ho má za blázna. A aj on sám sa postupne stráca sám v sebe. Svoju ženu a syna stretáva len vo svojich snoch. A ako čas plynie, vníma, že už nevie ani rozoznať realitu od snov.

Tento príbeh je o láske, bolesti, zúfalstve a rodine. Ukazuje ako ľahké je strácať sa vo svojich snoch. Je v ňom cítiť množstvo emócii. Hlavne Mattove zúfalstvo. Mnohí z nás by to na jeho mieste určite vnímali tiež. S takýmito vecami sa nedá vyrovnať len tak. A aj to som cítila pri čítaní tejto knihy. Strata ľudí, ktorých máme radi nás ovplyvňuje. Strácame sa v nej. Niekedy už ani nevieme kto sme. No nechceme sa pohnúť ďalej. Toto bol aj Mattov prípad. Sny nám dávajú nádej. Tak ako Mattovi. V Mattových snoch sme sa viac dozvedeli o jeho minulosti. Ukázalo sa koľko chýb urobil a ani ich nevnímal. 


Kniha obsahuje aj veľa ilustrácií, ktoré sa k tomuto príbehu hodili. Na začiatku každej kapitoly je nejaký citát. To sa mi na knihe páčilo najviac. Každý jeden bol niečím výnimočný. 


Tento príbeh sa mi čítal zložitejšie ako ostatné knihy, ktoré čítam. Je napísaný náročnejšie, v niektorých častiach chaotickejšie. Skrýva v sebe hĺbku. Nad mnohými vecami som sa musela viac zamýšľať. Pre ľudí, ktorí majú radi nenáročné, ľahké príbehy  túto knihu neodporúčam. Nemusela by vás baviť. Ale tým, ktorý naopak hľadajú knihu, ktorá by im dala niečo viac a nevadia im náročnejšie príbehy, tak vám túto knihu odporúčam. Na mňa táto kniha nezapôsobila až tak ako som očakávala, no myslím si, že keď budem staršia by ma mohla zaujať viac. 
.....
Hodnotenie: 3⭐/⭐5
Odporúčam?: ÁNO aj NIE 
Cena: 12,22€
.....
Čítal už niekto z vás túto knihu? Ak áno, tak aký máte na ňu názor vy? Ak nie, chystáte sa na ňu? Z dnešnej recenzie je to všetko. Prajem vám pekný deň. Ahojte. :D

Za knihu aj s venovaním ďakujem autorovi Martinovi Repovi. 

Martina Karasová, Milujeme knihy

2 komentáre:

SáraD. povedal(a)...

Knihu jsem nečetla, ale určitě v budoucnu přečtu, vypadá sympaticky.
Krásná recenze.

Martina Karasová povedal(a)...

Za vyskúšanie stojí. ;) Ďakujem. :)