piatok 13. apríla 2018

Stálo to za to (Miroslava Varáčková)Milí knihomoli, 
vítam vás pri novom článku. Čítavate knihy od slovenských autorov? Ja sa musím priznať, že ani nie. Teda čítala som už, ale väčšinou siaham po tých zahraničných. Avšak, pred nedávnom sa mi dostala do rúk novinka od slovenskej autorky Miroslavy Varáčkovej, ktorej tvorba má u nás na Slovensku úspech a darí sa jej celkom aj v Čechách. Ja som sa už dávnejšie pozerala po knihách tejto autorky, no neodhodlala som sa k čítaniu. Až doteraz, teda konečne sa mi od nej podarilo niečo prečítať a to knihu Stálo to za to, ktorá vyšla  koncom marca. V dnešnom článku vám prezradím, či táto kniha stojí za to.
☘☘☘
Názov knihy: Stálo to za to
Autor: Miroslava Varáčková
Jazyk: slovenský
Vydavateľstvo: Slovart
Počet strán: 216 
Väzba: pevná s prebalom 
Rozmer: 130×210 mm
Vekové odporúčanie: 15+
☘☘☘
,,Hovorí sa, že ak si niekoho pripútaš, si zaňho zodpovedný po zvyšok svojho života. Otázka znie, či to stojí za to."

,,Každý sme nejaký a v tom je krása života. Nikdy nevieš, koho stretneš za najbližším rohom a ako si s ním budeš rozumieť."

,,Každý z nás občas pochybuje. A práve preto máme ľudí, ktorým nás nás záleží... aby nám pochybnosti vyhnali z hlavy."
☘☘☘
Anotácia: Je niečo silnejšie ako sesterská láska?

Lívia je tá staršia. Tá úspešnejšia. Tá populárnejšia. Baška je tá, čo ostala na druhej koľaji... a to nielen v babských kruhoch na škole, ale aj doma a v srdciach rodičov. Keď sa Lívii rúca budúcnosť pred očami, rieši všetko po svojom a ničí všetkých naokolo. Nanešťastie je rodičovská láska niekedy slepá a pravda nemá šancu na prežitie. No ktorá sestra je v skutočnosti tá silnejšia a rozhodnejšia? Ktorá dokáže obetovať všetko, aby zabránila ďalšiemu súženiu?

Všetky šťastné rodiny sú si podobné, každá nešťastná rodina je nešťastná svojím spôsobom. Vo svojej štrnástej knihe sa Mirka Varáčková ponorila do navonok šťastnej rodiny, aby odhalila ich nešťastie.
☘☘☘
Baška⇛ múdra, citlivá, silná a priateľská. Takto na mňa pôsobila táto postava, ktorá si ma získala hneď od začiatku. Baška pracuje v bare ako čašníčka, aby si zarobila peniaze na svoj najväčší sen. Cestovanie. Baška rada spoznáva nové miesta a túži vypadnúť z domu. Doma je totižto čiernou ovcou rodiny, večne prehliadanou. To ju mnohokrát trápi. Jej rodičia venujú toľko pozornosti jej sestre Lívii, že občas zabúdajú na to, že majú aj druhú dcéru. Má aspoň kamarátku, ktorá pri nej vždy stojí, ale stačí to? Môže pocit samoty vyplniť láska? Pretože tá sa vkráda do Baškinho života. 

,,Rástol vo mne pocit zbytočnosti. Pripadala som si v našej rodine len do počtu. Alebo, presnejšie povedané, iba na plnenie povinností. Čím ďalej, tým viac pocit zbytočnosti silnel , prenikal mi do každej bunky a takmer do všetkých myšlienok."

Každý z nás túži/túžil potom, aby nám rodičia venovali menej pozornosti. No, čo ak by nás rodičia skoro úplne prehliadali? 

Lívia⇛ obľúbená, nafúkaná, namyslená a drzá, to je Lívia. Alebo sa len tak tvári? Lívii rodičia neustále dávajú prednosť pred Baškou. Považujú ju za svoju najväčšiu radosť. Oni si svoje sny nesplnili, tak robia všetko preto, aby ich dcéra áno. Ale čo, ak potom Lívia netúži? Ak vám rodičia venujú pozornosti až príliš, môže to byť niekedy dosť otravné. Čo myslíte?
☘☘☘
Musím povedať, že toto skutočne stálo za to. Príbeh sa mi čítal príjemne. Štýl písania autorky mi sadol a zapáčil sa mi. Kniha je napísaná jednoducho, no pútavo. Kniha má málo kapitol, ktoré sú celkom dosť dlhé, no počas čítania som ani nevnímala ako rýchlo mi stránky ubiehajú pred očami. Stálo ta za to je YA kniha, ale iná, výnimočná. Po fantasy, sci-fi a sladkých YA príbehoch, mi táto kniha dobre padla. Príbeh je inšpirovaný životom slovenských rodín na Slovensku. A to na mňa zapôsobilo asi najviac. Veľmi ma zaujímalo ako sa bude celý príbeh vyvíjať, knihu som emotívne prežívala a pri konci som sa skoro rozplakala. Koniec ma totižto dostal a roztrhal na kúsky. Počas čítania som v knihe natrafila na niekoľko pekných myšlienok, ktoré som si musela zaznačiť fixkou a lepiacimi pásikmi, aby som na ne nezabudla. To ja zvyčajne nerobím, ale tu som sa rozhodla, že to musím napraviť. Ak radi čítate YA knihy, no nepotrpíte si na sladké príbehy, tak vám túto knihu rozhodne odporúčam. Toto je totižto taký trpko-sladký príbeh, ktorý nie je len o láske, ale aj o rodine a priateľstve. Táto kniha je jednou z najlepších, aké som kedy čítala. Zamilovala som sa do nej a takisto do jej krásnej obálky. Táto autorka ma presvedčila, že aj slovenskí autori stoja za to. Určite si od nej ešte niekedy niečo prečítam.
☘☘☘
Hodnotenie: 5⭐/5⭐
Odporúčam: ÁNO  
Ukážku si môžete prečítať TU.
☘☘☘
Ako ste na tom vy so slovenskými autormi? Čítate od nich knihy alebo sa im vyhýbate? Čítali ste už nejakú knihu od Miroslavy Varáčkovej? Ak áno, akú? A ako sa vám páčila? Toto je už z dnešného článku všetko. Ja sa s vami lúčim. Ahojte. :D

Za túto knihu ďakujem vydavateľstvu Slovart, ktoré mi ju poskytlo na recenziu.

Martina Karasová, Milujeme knihy

2 komentáre:

Anonymný povedal(a)...

Ďakujem :)
MV

Martina Karasová povedal(a)...

Nie je za čo. :)