piatok 4. januára 2019

RECENZIA: Kosec (Neal Shusterman)


Ahojte ľudkovia, vítam vás pri novom článku. Minulý rok sa mi ako predposlednú knihu podarilo prečítať Kosca od Neala Shustermana. Odvtedy, čo vyšiel v Čechách som sa nevedela dočkať slovenského prekladu. Bola som neskutočne nadšená, keď sa mi konečne dostal do rúk. A ako sa mi kniha páčila? To vám prezradí táto recenzia. 
✾✾✾
,,Nariadili nám zapisovať si nielen činy, ale aj pocity, aby bolo známe, že máme emócie. Výčitky svedomia, ľútosť, smútok taký veľký, až je nemožné ho uniesť. Pretože ak by sme tieto pocity nemali, čo za monštrá by sme to boli?"
✾✾✾
Názov knihy: Kosec
Originálny názov: Scythe
Autor: Neal Shusterman
Jazyk: slovenský
Séria: Žatva smrti
Diel v poradí: prvý
Nasledujúci diel: Thunderhead
Vydavateľstvo: Slovart
Väzba: brožovaná
Počet strán: 414
Vekové odporúčanie: 15+
Rok vydania: 2018
✾✾✾
✾✾✾
Anotácia: Dvaja tínedžeri sa budú musieť naučiť „umeniu zabíjať" v mrazivej trilógii o cene za nesmrteľnosť. Vo svete budúcnosti už neexistujú vojny, choroby ani hlad – ľuďom sa podarilo zbaviť všetkého utrpenia a dokonca zvíťaziť aj nad smrťou. Jediní, kto má právo ukončiť niečí život, sú „kosci" – ich úlohou je zaistiť, že nedôjde k preľudneniu. Žatva, alebo pravidelné prerieďovanie populácie, so sebou nesie veľkú moc, no aj zodpovednosť, osamelosť a odriekanie. Citra a Rowan ešte ani nedosiahli plnoletosť, no boli vybraní, aby sa stali učňami poslov smrti – pritom ani jeden by si dobrovoľne túto cestu nezvolil. Najmä keď ich jediná chyba môže stáť život. Napriek rozdielnym povahám sa počas zdokonaľovania v smrtonosom remesle postupne zbližujú, ani dokonalý svet však nie je imúnny voči nevyspytateľnej ľudskej povahe, a tak ich zrada a intrigy z najvyšších kruhov čoskoro postavia proti sebe. Ten, čo v najťažšej skúške uspeje, prežije – a podpíše tým druhému rozsudok smrti.
✾✾✾
,,Každý je z niečoho vinný a v každom sa skrýva spomienka na detskú nevinnosť bez ohľadu na to, koľkými vrstvami života je prekrytá."
✾✾✾
V tejto knihe sa ľuďom podarilo poraziť smrť. Alebo lepšie povedané z nevyhnutnosti sa im podarilo spraviť výnimku. Neumierajú prirodzene. Môžu sa akurát, tak skúsiť spáchať samovraždu, no pokiaľ tak urobia, musia byť privedení späť k životu. A to vďaka vyspelej technológii. Aby nedochádzalo k preľudneniu, tak vzniklo Spoločenstvo koscov, ktoré má tomu zabrániť. Ich úlohou je kosiť ľudí podľa zadaných kvót a parametrov.

 Citra a Rowan boli vybratí za učňov, aby sa z jedného z nich stal kosec. Ten lepší sa stane koscom, no a ten ktorý pohorí bude musieť byť skosení rukou toho lepšieho, a to hneď ako ho vymenujú za kosca. Toto všetko má ale jeden háčik. Ani jeden z nich koscom byť nechce, a už vôbec nie za cenu toho, že by toho druhého musel skosiť. Obaja to odmietajú, no vedia že je to nevyhnutné. Z tejto cesty niet úniku. 

Citra je inteligentná, rozhodná, súťaživá, priebojná, odvážna a tvrdohlavá. Nenechá sa len tak ovládnuť emóciami. Od začiatku mi bola sympatická. Hlavne tým, že sa nenechá len tak  niečím rozhodiť. Rozhodne to nie je krehká kvetinka, ktorá by sa len tak zložila alebo utekala pred problémami. 

Rowan je vo viacerých veciach iný ako Citra. Dokáže sa ľahko uniesť emóciami, no taktiež ich dokáže aj ľahko skryť pokiaľ chce a nie je súťaživý. Jeho charakter je menej výrazný ako Citrin, no aj cez to mi bol taktiež sympatický, aj keď občas urobil rozhodnutia, ktoré som nechápala. 
✾✾✾
,,Byť koscom znamená byť ním každú hodinu každého dňa. Definuje vás to až do podstaty vášho bytia a spod tohto jarma sa môžete oslobodiť len v snoch. A predsa kosievam často aj v snoch..."
✾✾✾
Toto bola prvá kniha od Neala Shustermana, ktorú som od neho čítala. Takže som nevedela do čoho sa púšťam, no počula som na ňu veľa chvály. A keďže sa považujem za milovníka dystópií, tak som si povedala, že by som si ju nemala nechať ujsť. 

Už pri prvých stránkach ma zaujal autorov štýl písania. Píše pekne, čo môže vyznieť divne, keďže téma knihy je trochu morbídna, no skutočne je to tak. To ako skladá vety, a ako pekne a plynulo píše ma zaujalo. Kosec je drsný príbeh, no vďaka autorovmu štýlu písania si ho podľa mňa nejde aspoň trochu zamilovať. Kniha je napísaná v er-forme, no autor aj napriek tomu skvele vystihol emócie postáv. Tak ako sa dokázal vžiť do mužských pocitov, sa dokázal aj do ženských. Na popisy postáv  a prostredia sa príliš nezameriaval. Teda dokázal vám opísať výzor postáv a aj prostredia, no nie úplne, nie kvetnato. Nechal čitateľom priestor pre ich fantáziu. 

Ako ste si mohli všimnúť, tak hlavnými hrdinami v knihe sú chlapec a dievča, takže by sa dalo očakávať, že autor vsunie do príbehu romantiku, a že sa títo dvaja ľudia do seba zamilujú. Tak by to podaktorí urobili, a aj to robia. Avšak, Neal Shusterman nie. Áno, príťažlivosť medzi nimi bola, no láska tak úplne nie. Skôr by sa to dalo nazvať putom. Myslím si, že v ďalšom dieli to bude inak, no možno ma autor znova prekvapí. Vďaka tomuto detailu si ale myslím, že by kniha mohla sadnúť aj mužskému pohlaviu.

Autor v knihe poukázal na to, že smrť je nevyhnutná. Nedá sa jej vyhnúť. Ak by aj ľudia prestali umierať a prestali starnúť, stále by tu bola nevyhnutnosť smrti. Ďalšou vecou, ktorú vystihol je, že človek, ktorý vezme život by mal mať výčitky svedomia, lebo ak nie, stalo by sa z neho monštrum. 

Dej plynie plynulo, nevlečie sa, ani príliš neuteká. Nechýba mu ani akcia, dráma, napätie a neočakávané zvraty.


Po dočítaní knihy som si povedala: ,,Wau, toto bolo skvelé." Neľutujem, že som si túto knihu prečítala. Čím viac dystópií čítam, tým viac tento žáner milujem. U tejto pecky som si to akurát potvrdila. Kosec má všetko, čo má dobrá kniha mať. A to je originálny a skvele premyslený námet, pútavý štýl rozprávania, sympatické  a rozumné postavy, akciu, posolstvo, zaujímavé myšlienky a brutálny koniec. Autor ma niekoľkokrát prekvapil. Dokázal stvoriť nepredvídateľný príbeh a nápad vloženia denníkových zápiskov koscov za každou kapitolou dodal príbehu na zaujímavosti  a nasadil mu korunu dokonalosti. Už sa veľmi teším na druhý diel a som zvedavá, či ma autor aj znova takto milo prekvapí. 
                                                                               ✾✾✾
                      ,,Nikdy nestrať ľudskosť, inak budeš len obyčajný stroj na zabíjanie."
✾✾✾
,,Nádej v tieni strachu je najmocnejšou motiváciou na svete."
✾✾✾
,,Precítenie bolesti nás oslobodí, aby sme mohli pocítiť radosť z toho, že sme ľudskými bytosťami."
✾✾✾
✾✾✾
Hodnotenie: 5⭐/5⭐
Odporúčam?: ÁNO
Komu?: milovníkom dystópií a fanúšikom tvorby Neala Shustermana 
Cena: 12,95€
Úryvok z knihy si môžete prečítať TU.

Knižný trailer: 
✾✾✾
,,Čím dlhšie žijeme, tým akoby rýchlejšie plynuli dni. Aké nepríjemné, keď žijeme naveky. Rok uplynie sťaby v priebehu týždňov. Desaťročia plynú bez míľnikov, ktoré by ich označovali. Uviazneme v bezvýznamnej úmornosti našich životov."
✾✾✾
Milí knihomoli, z dnešnej recenzie je to už všetko. Snáď sa vám článok páčil. Čítali ste už túto knihu? Pokiaľ áno, tak aký máte na ňu názor vy? Pokiaľ nie, chystáte sa na ňu? Odo mňa je to už všetko. Prajem vám pekný deň. 

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Slovart

Martina Karasová, Milujeme knihy


Žiadne komentáre: